📄 e-introligatornia: Zapraszamy do naszych usług


Ogłoszenie
W trosce o bezpieczeństwo Klientów i Pracowników, 

zlecenia na prace introligatorskie przyjmujemy zdalnie.
Zapraszamy do naszych usług.

📄 XXI Mistrzostwa Polski Leśników w Biegach na Orientację


Puchar Dyrektora BULiGL

Reprezentacja brzeskiego Oddziału BULiGL wzięła udział w XXI Mistrzostwach Polski Leśników w Biegach na Orientację. Mistrzostwa odbyły się w dniach 10-12 września 2021 r., a gospodarzem zmagań było Nadleśnictwo Brynek.

I miejsce w rywalizacji o Puchar Dyrektora Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, jeden złoty, trzy srebrne i cztery brązowe medale oraz trzy puchary w kategorii Rodzinna to nasze osiągnięcia w XXI Mistrzostwach Polski Leśników w Biegach na Orientację.

Nasz Oddział reprezentowali: Janusz Liszczyk, Wiesław Chmielewski, Arkadiusz Ziarko, Paweł Stelter, Mateusz Brągiel, Jerzy Guziak, Staś Stelter z mamą Weroniką, Ignaś Kasprzak z mamą Kingą, Helenka Chmielewska z tatą Ziemowitem, Piotr Michałowski, Zuzanna Kasprzak, Witold Michałowski

 

 

 

 

Nasze wyniki -

Bieg sprinterski:

Zuzanna Kasprzak – srebro w kategorii K-Młodzik

Witold Michałowski – brąz w kategorii M-Młodzik

Helena Chmielewska, Ziemowit Chmielewski – Puchar za zdobycie III miejsca w kategorii Rodzinna

 

Bieg mistrzowski:

Piotr Michałowski – złoto w kategorii 10N

Zuzanna Kasprzak – srebro w kategorii K12

Witold Michałowski – brąz w kategorii M12

Jerzy Guziak – brąz w kategorii M45

Janusz Liszczyk – srebro w kategorii M55

Wiesław Chmielewski – brąz w kategorii M65

Helena Chmielewska, Ziemowit Chmielewski – Puchar za zdobycie II miejsca w kategorii Rodzinna

Ignacy Kasprzak, Kinga Kasprzak – Puchar za zdobycie III miejsca w kategorii Rodzinna

 

Responsive Image

📄 Rekrutacja nowych pracowników


Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej Oddział w Brzegu poszukuje pracowników na stanowisko Asystenta Taksatora. Szczegóły w załączniku. Zapraszamy


Załącznik:

Rekrutacja2021


 

📄 Seminarium o turystyce w Kotlinie Kłodzkiej


 19 listopada 2019 roku odbyło się seminarium turystyczne pt. „Rozwój turystyki w lasach Kotliny Kłodzkiej". Zorganizowane zostało przez Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej Oddział w Brzegu, Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych we Wrocławiu oraz Polskie Towarzystwo Leśne.

 Całe spotkanie poprowadził dyrektor BULiGL Janusz Bańkowski. Uczestnikami seminarium byli naukowcy, leśnicy, przedstawiciele Parków Narodowych oraz samorządowcy. W tym roku tematem dominującym w wystąpieniach były szlaki rowerowe na terenach leśnych.

 Duet nadleśniczego oraz burmistrza ze Świeradowa przybliżył słuchaczom ideę tworzenia singletracków i runtraków. Autorzy prezentacji, podczas swojego wystąpienia podali wręcz gotowe rozwiązania, jakie mogą stosować samorządy z nadleśnictwami w innych rejonach Polski.

 Adam Dudzin z dyrekcji wrocławskiej umiejętnie przedstawił problemy oraz rozwiązania udostępniania terenów leśnych dla osób niepełnosprawnych, w tym poruszających się na wózkach. Rajmund Papiernik z Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej podczas swojej prezentacji pokazał w jaki sposób organizacje turystyczne promują i zachęcają mieszkańców Dolnego Śląska, Polski oraz mieszkańców zagranicy do turystyki rowerowej oraz uprawiania wszelakich sportów na terenie naszego województwa.

 Serię wystąpień zakończyła dr Ewa Kurowska, która przedstawiła pierwszą w Polsce strategię rozwoju turystyki w Parku Narodowym Gór Stołowych i jego otoczeniu. Po części referatowej otwarto panel dyskusyjny, moderowany przez prof. dr hab. Andrzeja Czerniaka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Po godzinnej części dyskusyjnej, podczas której padło wiele stwierdzeń i pytań zarówno ze strony samorządów jak i Lasów Państwowych oraz Parków Narodowych, zgodnie stwierdzono że wzajemna współpraca jest środkiem do osiągnięcia sukcesu.

 Całe seminarium podsumował dyrektor RDLP we Wrocławiu Paweł Górski. Nie szczędząc słów pochwały dla organizatorów i uznania dla prelegentów, wyraził swoje duże zadowolenie z uczestnictwa przedstawicieli lokalnych samorządów, których głos w dyskusji jest kluczowy przy realizacji przedsięwzięć turystycznych. Dyrektor w swojej wypowiedzi zaproponował również temat następnego spotkania, który skupiać się winien przede wszystkim na poszukiwaniu dodatkowych źródeł finansowania dla wspólnych, samorządowo-leśnych inwestycji.

 Dodatkową atrakcją dla uczestników seminarium turystycznego była degustacja zdrowych produktów promowanych wspólnym znakiem „Dobre z lasu" -przygotowana przez RDLP we Wrocławiu.

tekst: Patrycja Opalińska, RDLP we Wrocławiu

Otwórz galerię

📄 Święto Przyjaciół Lasu we Wrocławiu


 Brzeski Oddział Biura Urządzania Lasu zaprezentował się 14 września podczas Święta Przyjaciół Lasu we Wrocławiu.
To wyjątkowe wydarzenie skupiło w jednym miejscu miłośników przyrody, naukowców i instytucje, które pomagają nam dbać o rozwój jak i wszechstronnie korzystać z leśnych zasobów. Na Wyspie Słodowej byli więc m.in. przedstawiciele Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, naukowcy z Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, uczniowie i nauczyciele Technikum Leśnego w Miliczu, a swoje stoiska miały również Przedszkole Leśny Ludek czy Pasieka Gucio.
W takim gronie nich nie mogło zabraknąć naszego Oddziału BULiGL. Na brzeskim stoisku dzieci i dorośli mogli się zapoznać z narzędziami - zarównymi tymi mechanicznymi, które stosowano przed laty, jak i najnowocześniejszymi - do pomiaru drzewostanu, oglądali wydruki cyfrowych map leśnych i dopytywali o charakter pracy taksatorów.
Podziękowania za udział Oddziału w Święcie Przyjaciół Lasu złożył Paweł Górski, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu, która zorganizowała wydarzenie.

Otwórz galerię

📄 Pracownicy Oddziału na Kongresie PTG


 W dniach 2-7 września 2019 r. uczestniczyliśmy w jubileuszowym 30. Kongresie Polskiego Towarzystwa Gleboznawczego, który pod hasłem "Gleba źródłem życia" odbywał się w Lublinie, w gościnnych progach Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

 Nasz zespół w składzie Marian Marzec, Paweł Orzełek i Paweł Stelter reprezentował zarówno koło Polskiego Towarzystwa Leśnego przy BULiGL oddział w Brzegu, jak i oddział Polskiego Towarzystwa Gleboznawczego we Wrocławiu.

 Wzięliśmy aktywny udział w sesjach plenarnych i w sesjach terenowych, Marian Marzec oraz Paweł Stelter byli autorami trzech referatów prezentowanych w auli UMCS: "Monitoring ekosystemów leśnych na przykładzie monitoringu lokalnego wokół szybu wentylacyjnego kopalni rud miedzi w Nadleśnictwie Głogów", "Porównanie wybranych metod określania troficzności gleby" oraz "Zastosowanie skaningu lotniczego do rozpoznania specyficznej cechy antropogenicznej gleby leśnej-odmiany sylwiuprawnej".

 W trakcie sesji terenowych konferencji oraz w spotkaniach na terenie Poleskiego i Roztoczańskiego Parku Narodowego braliśmy udział w dyskusjach przy odkrywkach glebowych, prezentując punkt widzenia leśników na zagadnienia związane z klasyfikacją gleb leśnych oraz typologią siedlisk leśnych. Nasza obecność została bardzo dobrze odebrana, co świadczy o dużym zainteresowaniu współpracą między ośrodkami naukowymi z całej Polski ze środowiskiem leśników. Wydarzenie, w którym braliśmy udział, było relacjonowane w mediach publicznych, m.in. w lokalnej prasie i telewizji

📄 Wspólne zebranie Oddziału BULiGL i Nadleśnictwa Brzeg


W dniu 14 czerwca odbyło się coroczne Zebranie załogi BULiGL Oddział w Brzegu, w którym uczestniczył dyrektor Przedsiębiorstwa Janusz Dawidziuk. Zebranie było okazją do podsumowania działalności Oddziału w ostatnim okresie i przedstawienia planów Biura.

Po zebraniu do pracowników BULiGL dołączyła załoga Nadleśnictwa Brzeg na czele z Nadleśniczym Bartłomiejem Kastelikiem, a w spotkaniu uczestniczył również dyrektor RDLP w Katowicach Arkadiusz Wojciechowicz.

Na zakończenie, w ramach obchodów Dnia Leśnika, rozegrany został mecz piłki siatkowej, który - po bardzo wyrównanej grze wygrali w tie-breaku urządzeniowcy.

Na zdjęciu: załogi BULiGL i Nadleśnictwa Brzeg.

📄 O leśnych glebach na seminarium


Polskie Towarzystwo Leśne Oddział we Wrocławiu, BULiGL Oddział w Brzegu oraz Nadleśnictwo Henryków to organizatorzy seminarium poświęconego leśnym glebom.

W pierwszej części uczestnicy mieli okazję wysłuchać wykładów poświęconych m.in. dziedzictwu archeologicznemu (dr Agnieszka Przybył - Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych Intytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego), wpływie właściwości gleb na jakość siedlisk (prof. dr hab. Cezary Kabała - Instytut Nauk o Glebie Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu) czy zapylaczom (dr hab. Marcin Kadej - Zakład Biologii, Ewolucji i Ochrony Bezkręgowców UWr.).

Swój wkład w seminarium wnieśli pracownicy BULiGL - Paweł Stelter i Paweł Orzełek, którzy przybliżyli problemy diagnostyczne siedlisk przyrodniczych sieci Natura 2000.

Po części kameralnej uczestnicy konferencji wyjechali w teren, gdzie zapoznali się z typologicznymi powierzchniami siedliskowymi, założonymi w ramach prac siedliskowych.

📄 Mamy naukową monografię


Monografia zatytułowana "Turystyka i rekreacja w lasach Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe na przykładzie Dolnego Śląska" to owoc konferencji zorganizowanej w ubiegłym roku przez brzeski Oddział Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej.

Praca wydana pod redakcją naukową Andrzeja Czerniaka zawiera opracowania referatów wygłoszonych w trakcie konferencji w Zamku Piastów Śląskich m.in. przez leśników z BULiGL w Brzegu.

Urządzanie lasu zajmuje się organizacją pracy w gospodarstwie leśnym, tak aby zapewnić trwałość, ciągłość i użyteczność społeczną lasów, przy jednoczesnym zachowaniu walorów przyrodniczych. Urządzanie lasu opiera się na przyrodniczych i ekonomicznych właściwościach produkcji leśnej –łącząc osiągnięcia różnych dziedzin nauk leśnych. Służy doskonaleniu technik gospodarowania w okresach dziesięcioletnich i ujmuje je syntetycznie dla każdego nadleśnictwa w planie urządzenia lasu, który jest projektem wszystkich czynności gospodarczych. Planowanie urządzeniowe ewoluuje nie tylko dzięki rozwojowi technologicznemu, ale również poprzez reagowanie na oczekiwania społeczne. Stąd coraz większe nasze zainteresowanie prognozowaniem rozwoju zasobów drzewnych i stanu lasu, wyznaczaniem leśnych obszarów funkcjonalnych, zarządzaniem zasobami wodnymi w lesie, optymalizacją sieci drogowej czy strategią rozwoju turystyki na obszarach leśnych. Strategia rozwoju turystyki była właśnie pretekstem do wydania tej monografii.

Monografię można zakupić w księgarni internetowej.

📄 XX Mistrzostwa leśników w biegach na orientację


I miejsce w rywalizacji Puchar Dyrektora Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej oraz trzy srebrne i dwa brązowe medale to nasze osiągnięcia w Mistrzostwa Polski Leśników w Biegach na Orientację.

Jubileuszowe -20. mistrzostwa rozgrywane były na terenie Nadleśnictwa Kościerzyna w dniach 24-26 maja 2019 roku, a nasze biuro reprezentowała 14-osobowa grupa biegaczy.

📄 Biuro na pikniku poświęconym pszczołom


Pszczoły wracają do lasu - pod takim hasłem Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych we Wrocławiu zorganizowała w minioną niedzielę całodniowy piknik. Swoje stoisko miał na nim również brzeski Oddział Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej.

19 maja na Wyspie Słodowej mieszkańcy Wrocławia - mali i duzi - mieli możliwość wzięcia udziału w licznych konkursach, zabawach i prezentacjach. Na stoisku BULiGL pracownicy Oddziału tłumaczyli na czym polega praca taksatorów, ale też pokazywali rośliny miododajne i zaprezentowali leśna mapę miododajnych gatunków.

Piknik był zorganizowany z okazji Światowego Dnia Pszczół, który obchodzimy 20 maja.

📄 Spotkanie w sprawie koncepcji zagospodarowania turystycznego


Koncepcja zagospodarowania turystycznego nadleśnictw: Lądek Zdrój, Międzylesie, Bystrzyca Kłodzka i Zdroje była tematem spotkania w dniu 9 maja 2019 r. W siedzibie Nadleśnictwa Lądek Zdrój przedstawiciele nadleśnictw, samorządów, zarządów dróg, organizacji turystycznych i stowarzyszeń rozmawiali na temat opracowywanej przez BULiGL Oddział w Brzegu koncepcji, zgłaszając swoje uwagi i postulaty.

W tematykę wprowadził uczestników zebrania prof. Andrzej Czerniak z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, prezentacji założeń dokołał Łukasz Błoch, kierownik Pracowni Inżynierii Leśnej w BULiGL w Brzegu, a spotkanie podsumował Janusz Bańkowski, dyrektor Oddziału

Poniżej przedstawiamy protokół z tego spotkania.

📄 Zabawa dla dzieci i wnuków pracowników Biura


Kilkadziesiąt dzieci - najmniejszych i nieco starszych - bawiło się 11 maja podczas pikniku przygotowanego dla nich przez Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Brzegu z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka.

Na terenie domku myśliwskiego w Żłobiźnie mali goście mieli do wyboru m.in. wielkie dmuchańce, przejażdżki motocyklem oraz gry i zabawy. Nie obyło się oczywiście bez balonów i słodkiego poczęstunku.

Zabawa odbywała się oczywiście z udziałem rodziców i dziadków - pracowników BULiGL, którzy mieli okazję do spotkania z dala od obowiązków służbowych.

📄 Srebrny Inżynier dla Dyrektora Oddziału


Kolegium Redakcyjne najstarszego polskiego czasopisma, wydawanego od ponad 150 lat "Przeglądu Technicznego -Gazety Inżynierskiej", organu prasowego Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, już po raz 25 przyznawało tytuły Złotych i Srebrnych Inżynierów.

W tym roku wyróżnienie w postaci Srerbnego Inżyniera w kategorii Ekologia przypadło Dyrektorowi Oddziału Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Brzegu -Januszowi Bańkowskiemu.

Uroczystość wręczenia laureatom statuetek i dyplomów miała miejsce 27 lutego 2019 r. w Pałacu Prezydenckim.

📄 Narady: od Barda do Szklarskiej Poręby


Przedstawiciele brzeskiego Oddziału BULiGL wzięli udział w Naradach Techniczno-Gospodarczych (NTG) dla Nadleśnictw RDLP we Wrocławiu: Barda Śląskiego, Kamiennej Góry, Wałbrzycha, Szklarskiej Poręby i Śnieżki, które odbywały się od 30 stycznia do 15 lutego 2019 r.

Głównym zadaniem NTG jest ocena gospodarki leśnej realizowanej na podstawie planu urządzenia lasu, sformułowanie „Projektu planu urządzenia lasu" i „Programu Ochrony Przyrody" oraz akceptacja sporządzonej „Prognozy oddziaływania planu urządzenia lasu na środowisko i obszary Natura 2000".

W spotkaniach uczestniczyli przedstawiciele DGLP, RDLP, Nadleśnictw i Zarządu BULiGL w Sękocinie Starym, licznie przybyli również samorządowcy, przedstawiciele organizacji przyrodniczych i społecznych, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i Państwowej Straży Pożarnej.

W trakcie spotkań prezentowane były analizy zakończonego okresu gospodarczego, wyniki inwentaryzacji ekosystemów leśnych, projekt planu na przyszły okres gospodarczy oraz programy ochrony przyrody i prognozy oddziaływania planów urządzenia lasu na środowisko i obszary natura 2000.

BULiGL Oddział w Brzegu od kilku lat przedstawia na NTG prognozę rozwoju zasobów drzewnych w perspektywie 30 letniej, co spotyka się z dużym zainteresowaniem ze strony uczestników. Spotkanie to nie tylko miejsce prezentowania referatów na temat gospodarki leśnej - jest to również miejsce ożywionej dyskusji na temat znaczenia lasów i leśnictwa dla lokalnej społeczności.

Na NTG w Szklarskiej Porębie miało miejsce miłe zdarzenie: zaproszona na spotkanie emerytowana Nadleśniczy Zyta Bałazy, która całe życie zawodowe związała z Nadleśnictwem Szklarska Poręba, otrzymała od dyrektora Oddziału w Brzegu BULiGL Janusza Bańkowskiego „Honorową Klupę Taksatora z Brzegu". Był to wyraz uznania dla Pani Nadleśniczy za wieloletnią współpracę z Biurem Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Brzegu.

📄 W Poznaniu o pracy urządzeniowców


O specyfice prac urządzeniowca i tematach badawczych, w których uczestniczy Oddział w Brzegu, opowiadał poznańskim studentom Janusz Bańkowski, dyrektor brzeskiego Oddziału Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej.

Wykład przeprowadzony 21 stycznia na zaproszenie dr. hab. Romana Jaszczaka, profesora UPP, kierownika Katedry Urządzania Lasu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, był okazją do zaprezentowania praktycznych aspektów działalności BULiGL. Dzięki spotkaniu na uczelni studenci Wydziału Leśnego mieli okazję do zadawania pytań i szczegółowego zapoznania się z charakterem pracy wykonywanej przez urządzeniowców.

📄 Z młodzieżą o lasach. Spotkanie w II LO


Młodzież udowodniła, że można dyskutować o trudnych kwestiach w sposób kulturalny i merytoryczny -tak spotkanie z uczniami II LO podsumował Janusz Bańkowski, dyrektor brzeskiego Oddziału Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej.

Szef Biura 7 stycznia gościł w auli II Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta, gdzie na zaproszenie nauczycieli i uczniów wystąpił z wykładem. Młodzież i ich wychowawcy mieli okazję posłuchać o polskim modelu leśnictwa oraz jego istotnym elemencie, jakim jest planowanie urządzeniowe.

Młodzież nie bała się zadawać trudnych pytań, więc nie obyło się również bez dyskusji na tak gorące tematy, jak gospodarka leśna na nie objętych przez Białowieski Park Narodowy obszarach Puszczy Białowieskiej.

📄 Szlachetna Paczka 2018 od pracowników BULiGL Brzeg


Już po raz drugi pracownicy brzeskiego Oddziału Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Brzegu dołączyli do akcji Szlachetna Paczka, dzięki której przedświąteczną pomoc otrzymują rodziny z całego kraju.

Tym razem 40 pracowników Biura złożyło się na najpotrzebniejsze produkty dla jednej z brzeskich rodzin. Żywność, artykuły chemiczne i pościel zostały zapakowane w siedem paczek i trafiły już do obdarowanych, a w zamian Oddział BULiGL otrzymał podziękowania od organizatorów akcji.

Szlachetna Paczka to projekt, w który zaangażowanych jest tysiące ludzi w całej Polsce. Z pomocą wolontariuszy i ośrodków pomocy społecznej zostają wytypowane rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji, a chętni do pomocy –tak jak pracownicy BULiGL –zbierają fundusze, kupują za nie produkty i obdarowują potrzebujących paczkami. To już 18. edycja Szlachetnej Paczki.

📄 Szkoliliśmy nauczycieli z techników leśnych


Technikum Leśne w Miliczu było w dniach 6-7 listopada 2018 r. gospodarzem konferencji dla nauczycieli szkół leśnych, podczas której swoją wiedzą na temat planów i taksacji dzielili się m.in. specjaliści z naszego Oddziału BULiGL. Dwudniowe szkolenie dla nauczycieli urządzania lasu szkół ministra środowiska otworzył swoim wykładem dr hab. Cezary Beker z Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Po nim 90-minutowy wykład poświęcony planowi urządzenia lasu poprowadzili przedstawiciele brzeskiego Oddziału BULiGL: dyrektor Janusz Bańkowski, zastępca dyrektora Marek Matyjaszczyk oraz Marek Drozd.

Drugiego dnia konferencji Marek Matyjaszczyk i Marek Drozd w trakcie szkolenia terenowego przedstawili również zagadnienia związane taksacją lasu.

Pozostałe tematy konferencji (m.in. związane z wielkoobszarową inwentaryzacją stanu lasu i powierzchniami próbnymi) przybliżyli nauczycielom specjaliści z Zarządu BULiGL: Bożydar Neroj, Jacek Gardocki, Przemysław Musiał i Roman Stelmach. Konferencję zakończył wykład Jerzego Wójtowicza z Technikum Leśnego w Tułowicach na temat metodyki nauczania urządzania lasu w szkole.

📄 Posadziliśmy drzewa na 100-lecie niepodległości


Z inicjatywą uczczenia okrągłej rocznicy odrodzenia Niepodległej Polski poprzez sadzenie drzew w całym kraju wyszło Polskie Towarzystwo Leśne. W Brzegu tego zadania podjął się Oddział Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej wspólnie ze Starostwem Powiatowym, Zespołem Szkół Budowlanych i Niepubliczną Szkołą Podstawową Św. Tomasza z Akwinu.

- Dla każdego leśnika drzewo i las są symbolami jego pracy zawodowej, często traktowanej jako życiowa pasja. Trudno więc się dziwić, że ten wspaniały jubileusz chcemy uczcić sadzeniem drzew – mówił podczas zorganizowanej 12 października 2018 r. uroczystości Janusz Bańkowski, dyrektor Oddziału BULiGL.

Pretekstem do wyboru miejsca nasadzeń - Zespołu Szkół Budowlanych - była konieczność przeprowadzenia renowacji zadrzewień występujących na terenie szkoły.

- Przeprowadziliśmy społecznie inwentaryzację tych zadrzewień, wskazując, niestety, na konieczność wycinki niektórych egzemplarzy drzew, wynikającą z bezpieczeństwa uczniów. Ale dla leśnika naturalną konsekwencją wycinki jest sadzenie nowych drzew - zaznaczał dyrektor Oddziału.

Dlatego wzdłuż ogrodzenia szkoły znalazło się miejsce na kilkadziesiąt sadzonek cisa pospolitego, który – jak podkreślał dyrektor Janusz Bańkowski – jest w literaturze utożsamiany z siłą woli, rozwagą, cierpliwością. Jest przy tym w Polsce gatunkiem chronionym, a najstarszy jego okaz w naszym kraju liczy sobie około 1300 lat (szkocki rekordzista ma nawet 3000 lat!)

Zanim ostatnie sadzonki cisa trafiły do ziemi, zgromadzeni goście mieli okazję obejrzeć poruszającą akademię pod hasłem „Wolność kocham i rozumiem", zaprezentowaną przez młodzież z „Budowlanki" i dzieci ze szkoły Św. Tomasza. Obie szkoły uczciły w ten sposób zbliżającą się rocznicę odzyskania niepodległości jak i przypadające na niedzielę Święto Edukacji Narodowej.

Potem dyrektor ZSB Renata Jabłońska-Denes, dyrektor NSP Tomasza z Akwinu Barbara Oparowska-Andruchowicz, starosta Maciej Stefański i dyrektor Janusz Bańkowski zasadzili ostatnie cztery cisy, a następnie, wspólnie z burmistrzem Brzegu Jerzym Wrębiakiem, odsłonili tablicę upamiętniającą to wydarzenie. W uroczystościach wziął udział również Jarosław Góral, przewodniczący wrocławskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Leśnego.

Warto dodać, że sadzonki cisa pospolitego zostały wyhodowane w Arboretum Leśnym w Sycowie im. Stefana Białoboka z nasion, które pobłogosławił Ojciec Święty Benedykt XVI.

📄 BULiGL Oddział w Brzegu na Targach w Mostkach


Targi gospodarki leśnej, przemysłu drzewnego i ochrony środowiska EKO-LAS odbyły się w Mostkach w dniach 7-9 września 2018 roku. Podczas targów, po ich oficjalnym otwarciu, odbyła się konferencja Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewiarstwa pod tytułem "Drogi Leśne - potencjał rozwoju społecznych funkcji lasu".

Podczas konferencji miały miejsce wystąpienia trzech prelegentów:

-prof. Andrzeja Czerniaka z UP w Poznaniu - "Tematy badawcze w zakresie drogownictwa leśnego - najnowsze technologie";

- dr. inż. Grzegorza Trzcińskiego z SGGW w Warszawie - "Udostępnianie dróg leśnych";

- mgr. inż. Radosława Srogi z BULiGL o. w Brzegu - "Udostępnianie lasu - ścieżki, drogi rowerowe, operaty drogowe i turystyczne".

Wystąpienia były szeroko komentowane podczas panelu dyskusyjnego, a największe zainteresowanie audytorium zyskały fragmenty wystąpień, które poruszały tematykę zastosowania przepisów prawa w świetle udostępniania dróg leśnych, najnowszych rozwiązań technologicznych budowy nawierzchni dróg leśnych oraz nowego opracowania dostarczanego przez BULiGL, jakim jest Koncepcja Zagospodarowania Turystycznego dla nadleśnictw.

📄 Wykład na Wydziale Leśnym UP w Poznaniu


Dyrektor Oddziału BULiGL w Brzegu Janusz Bańkowski został zaproszony przez Sekcję Geomatyczną Koła Leśników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu do wygłoszenia referatu o projektach realizowanych przez BULiGL.

Wykład, który miał miejsce 27 czerwca 2018 r., nosił tytuł: Innowacyjność w Urządzaniu Lasu. Opiekunem naukowym Sekcji Geomatycznej Koła Leśników jest dr inż. Paweł Strzeliński.

📄 Zebranie załogi i wyjazd integracyjny w Góry Stołowe


22 czerwca 2018 r. o godzinie 9 rozpoczęło się Ogólne zebranie pracowników BULiGL Oddziału w Brzegu. W zebraniu uczestniczyli pracownicy naszego Oddziału i Zastępca Dyrektora Przedsiębiorstwa Pan Adam Wasiak.

Dyrektor Oddziału Janusz Bańkowski przedstawił sprawozdanie z prac naszego Oddziału w 2017 roku oraz zaprezentował plany na 2018 r. Następnie Przewodniczący Rady Pracowniczej Oddziału Andrzej Kozak przedstawił sprawozdanie z działalności Rady Pracowniczej Oddziału. W następnej kolejności Zastępca Dyrektora BULiGL omówił sytuację, w jakiej znajduje się obecnie przedsiębiorstwo, w jaki sposób zostały zrealizowane zadania w 2017 roku oraz jaki udział ma Oddział w Brzegu w działalności przedsiębiorstwa.

Po wystąpienia prelegentów odbyła się dyskusja na temat aktualnej sytuacji w Oddziale i całym przedsiębiorstwie. Następnie Ogólne zebranie pracowników oddziału dokonało oceny działalności rady pracowniczej oddziału oraz dyrektora oddziału. Na zakończenie tej części zebrania pożegnaliśmy Panie: Stanisławę Kaliszewską i Marię Gontarek, które w tym roku odchodzą na emeryturę oraz kolegę Arkadiusza Ziarko, który nas opuścił podejmując pracę w Nadleśnictwie Prudnik.

Druga część zebrania miała miejsce na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych, w Karłowie. Tam spotkaliśmy się z pracownikami parku narodowego, gdzie razem biesiadowaliśmy. Następnego dnia, pod przewodnictwem dyrektora PNGS Pana Bartosza Małka, udaliśmy się na Szczeliniec Wielki. Tam w otoczeniu niesamowitej przyrody usłyszeliśmy historię nieszczęśliwej miłości Emilki i Liczyrzepy. Na nic by były miliony lat pracy przyrody, gdyby nie zamieszkał tam Liczyrzepa. To dzięki Nim jest tam tak pięknie. Jeszcze raz piękne podziękowania Panie Dyrektorze za niesamowitą wycieczkę.

Darz Bór

📄 Szóste miejsce naszych piłkarzy


Reprezentacja brzeskiego Oddziału BULiGL zajęła szóste miejsce w w VI Mistrzostwach BULiGL w piłce nożnej. Turniej rozgrywany był w Cetniewie w dniach 7-10 czerwca 2018 r., a gospodarzem zmagań był Oddział w Gdyni.

Nasza drużyna w fazie grupowej przegrała z późniejszym wicemistrzem - ekipą BULiGL z Poznania oraz pokonała reprezentację olsztyńskiego Oddziału BULiGL. W ćwierćfinale ulegliśmy kolejnemu faworytowi - zespołowi z Przemyśla, który ostatecznie wygrał mistrzostwa.

Za dwa lata kolejny turniej będzie organizował Oddział w Białymstoku.

📄 XIX Mistrzostwa Polski Leśników w Biegu na Orientację


W dniach 25-27 maja 2018 roku odbyły się XIX Mistrzostwa Polski Leśników w Biegu na Orientację na terenie Nadleśnictwa Bytów (RDLP w Szczecinku). W mistrzostwach uczestniczyło czternastu pracowników BULiGL Oddziału w Brzegu wraz z rodzinami, którzy zdobyli pierwsze miejsce w klasyfikacji oddziałów BULiGL.

Duży sukces odniósł również nasz pracownik, Krzysztof Socha, który został zakwalifikowany do reprezentacji polskich leśników w Biegu na Orientację w Mistrzostwach Europy, które odbędą się na Łotwie.

Bieg sprinterski (miejski) odbył się na terenie miasta Bytów, w otoczeniu zamku krzyżackiego. Uczestnicy biegu mogli podziwiać piękno miasta, jak również popróbować miejscowego specjału - piwa Bytowskiego. W drugim dniu, w sobotę, odbył się bieg mistrzowski na terenie lasów Nadleśnictwa Bytów w okolicach Zielonego Punktu Kontrolnego (certyfikowane stałe punkty kontrolne dla uprawiania biegu na orientację). Trasy biegły w mocno pofałdowanym terenie leśnym, z licznymi oczkami wodnymi i terenami zabagnionymi.

W trzecim dniu mogliśmy zobaczyć skutki tornada z sierpnia 2017 roku. Lasy Nadleśnictwa Bytów, obok wielu innych nadleśnictw z regionu, mocno ucierpiały w wyniku przejścia huraganowych wiatrów, w wyniku czego powstały szkody w drzewostanach szacowane na około 500 tys m3. W chwili obecnej większość powierzchni została już uporządkowana, a miejscowi leśnictw przystępują do nasadzeń młodego pokolenia. Proces ten będzie trwać około 5 lat.

Czas mistrzostw, to nie tylko czas współzawodnictwa, to również czas na spotkanie znajomych i przyjaciół. To czas rozmów i wymiany doświadczeń, jak również czas poznania nowych miejsc, kultury i ludzi.

Bardzo dziękujemy za zorganizowanie kolejnych Mistrzostw, zarówno gospodarzom – pracownikom Nadleśnictwa Bytów, jak również Panu Włodzimierzowi Protasiewiczowi z Ogólnopolskiego Komitetu Organizacji Biegu na Orientację Leśników. Były to bardzo udane mistrzostwa i z niecierpliwością czekamy już na następne, jubileuszowe XX na terenie Nadleśnictwa Kościerzyna.

Darz Bór

Wyniki reprezentantów BULiGL Oddział w Brzegu

I miejsce dla najlepszego Oddziału BULiGL

Indywidualnie: Krzysztof Socha zakwalifikował się do reprezentacji na mistrzostwa Europy

BIEG MISTRZOWSKI

K10N:

2. Hanna Franczak

M10N:

2. Piotr Michałowski

3. Witold Michałowski

M14:

2. Mikołaj Matyjaszczyk

M21:

3.Krzysztof Socha

6. Mateusz Franczak

10. Paweł Stelter

M45:

7. Grzegorz Lew

M50:

5. Marek Matyjaszczyk

M55:

2. Janusz Liszczyk

M60:

6. Wiesław Chmielewski

 

BIEG SPRINTERSKI

kat. Biegły:

1. Janusz Liszczyk

8. Wiesław Chmielewski

kat. Młodzik:

3. Witold Michałowski

4. Mikołaj Matyjaszczyk

5. Piotr Michałowski

kat. Senior:

8. Paweł Stelter

18. Krzysztof Socha

kat. Seniorka:

1. Urszula Franczak

kat. Weteran:

8. Marek Matyjaszczyk

14. Grzegorz Lew

📄 Konkurs młodych przyrodników


Uczniowie brzeskich gimnazjów wzięli udział w Konkursie Przyrodniczym „Wiem, znam, chronię", który 18 maja 2018 r. odbył się w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5.

Rywalizacja składała się z trzech etapów: rozwiązywania testu, rozpoznawania roślin i zwierząt na slajdach oraz rozpoznawania drzew w Parku nad Odrą. Konkurs prowadzili: Jarosław Wierzbicki z brzeskiego Oddziału Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej oraz Magda Wincer z Nadleśnictwa Brzeg, a honorowym patronatem objął go burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak.

Poziom przygotowania młodzieży na konkurs był bardzo wysoki, a uczestnikom i ich opiekunom należą się wielkie gratulacje. Klasyfikacja zmagań przedstawia się następująco:

I miejsce Julia Mazurkiewicz PSP 6

II miejsce Wiktoria Sowa PSP 1

III miejsce Gabriela Kolaszyńska PSP 6

Wyróżnienia Julia Dzieduszyńska PSP 5

Michał Frankiewicz PSP 8

Natalia Nowicka PSP 6

Konkursy dla młodzieży klas gimnazjalnych i podstawowych organizowane są w Brzegu od roku 1999. Tegoroczna edycja była ostatnim konkursem gimnazjalnym - organizatorzy dziękują za kilka lat współpracy i życzą uczestnikom powodzenia. W nowym roku szkolnym zapraszają do rywalizacji uczniów szkół podstawowych.


Organizatorzy konkursu:

Liga Ochrony Przyrody Oddział w Brzegu

Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej Oddział w Brzegu

Nadleśnictwo Brzeg

Polskie Towarzystwo Leśne Oddział we Wrocławiu

Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 5 w Brzegu

 

Sponsorzy konkursu:

Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej Oddział w Brzegu

Nadleśnictwo Brzeg

Polskie Towarzystwo Leśne Oddział we Wrocławiu

Urząd Miasta w Brzegu

📄 Festyn dla dzieci


12 maja 2018 r. Oddział BULiGL w Brzegu zorganizował tradycyjny festyn dla dzieci pracowników. Zabawa odbyła się Domku Myśliwskim Koła Łowieckiego „LEŚNIK".

Dzieci, pod opieką rodziców oraz Pań z Klubu 1 Pułku Saperów, bawiły się szampańsko przy dźwiękach muzyki, zjeżdżały i skakały na zamkach, zjeżdżalniach i dmuchanym żółwiu. Wszystkim smakowały potrawy z grilla, a szczególnie grillowane warzywa i owoce.

Do zobaczenia na następnym festynie!

📄 Praktykanci z Azerbejdżanu i Francji


Nicolas Bailly i Raphael Dutrieux reprezentujący Instytut Leśny w Nancy (Francja) oraz Ibrahim Ibrahimov z Uniwersytetu Rolniczego w Ganja (Azerbejdżan) gościli w brzeskim Oddziale Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Brzegu.

Studenci z Azerbejdżanu i Francji od 9 do 20 kwietnia 2018 r. odbywali w naszym biurze praktyki, a ich opiekunem był dr inż. Grzegorz Rączka - adiunkt na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.

📄 Konferencja na temat turystyki leśnej


Konferencja naukowa „Turystyka i rekreacja w lasach państwowych" zgromadziła 17 kwietnia 2018 r. na brzeskim zamku leśników i naukowców z Dolnego Śląska, Wielkopolski i Warszawy. Efektem konferencji będzie monografia poświęcona turystycznemu wykorzystywaniu zasobów leśnych.

Organizatorem konferencji była Katedra Inżynierii Leśnej i Katedra Urządzania Lasu Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, przy współudziale Zarządu Oddziału Polskiego Towarzystwa Leśnego wre Wrocławiu oraz Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej Oddział w Brzegu.

Gości przywitał na zamku Janusz Bańkowski, dyrektor BULiGL Oddział w Brzegu, a w imieniu gospodarzy głos zabrał także Dariusz Byczkowski, dyrektor Muzeum Piastów Śląskich.

Podczas kilkugodzinnych obrad swoje referaty wygłaszali przedstawiciele Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, Uniwersytetów Przyrodniczych w Poznaniu i Wrocławiu oraz Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, a doświadczeniem z codziennej pracy w środowisku odwiedzanym przez licznych turystów dzielili się nadleśniczowie Nadleśnictw Milicz i Żmigród.

Jak podkreślała Anna Pikus z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, turyści coraz częściej odwiedzają tereny leśne, szukając tu z jednej strony ciszy, spokoju i relaksu, a z drugiej możliwości aktywnego spędzenia czasu.

- Naszym zadaniem jest wychodzenie na przeciw tym zjawiskom, ukierunkowanie ruchu turystycznego i pogodzenie konieczności zapewnienia bezpieczeństwa ludzi i bezpieczeństwa lasu - podkreślała Anna Pikus.

Pierwszym zadaniem, które stoi przed Lasami Państwowymi jest inwentaryzacja wszystkich obiektów służących turystom w lesie i stworzenie zasad korzystania z nich.

- Jesteśmy obecnie na etapie ujednolicenia nazewnictwa - stworzyliśmy m.in. wspólne definicje obiektów, m.in. takich jak ścieżka rowerowa, miejsce odpoczynku, punkt widokowy - wymienia Anna Pikus. - Te definicje zostaną przekazane jednostkom w terenie i na ich podstawie zinwentaryzujemy istniejącą infrastrukturę turystyczną. Lasy są jedne, ale jednostek jest kilkaset, więc musimy mówić jednym językiem.

Dr hab. Emilia Janeczko z SGGW przybliżyła uczestnikom konferencji zagadnienia planowania przestrzennego na terenach leśnych, dr inż. Izabela Kurtyka Marcak z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu przedstawiła wyniki badań dotyczących turystyki wiejskiej na Dolnym Śląsku, z kolei dr hab. Cezary Beker wspólnie z Kingą Beker (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu) omówili nowe metody upowszechniania turystyki.

O operatach turystycznych wykonywanych dla nadleśnictw opowiedział gościom konferencji prof. dr hab. Andrzej Czerniak (UP Poznań) wspólnie z Radosławem Srogą z brzeskiego Oddziału BULiGL.

Warto przypomnieć, że nasz Oddział zrealizował w ubiegłym roku pierwszy taki projekt pt. „Koncepcja zagospodarowania turystycznego dla Nadleśnictwa Świdnica", a obecnie rozpoczął prace nad kolejną realizacją operatu turystycznego - tym razem dla Nadleśnictw Milicz i Żmigród.

Konferencję zakończyła dyskusja z udziałem m.in. Adama Płakseja, dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu, który wskazywał na konieczność zachowania równowagi między turystycznym a gospodarczym wykorzystywaniem lasu.

📄 Szkolenie dla Nadleśnictwa Oława


Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej Oddział w Brzegu przeprowadziło 6 kwietnia 2018 r. szkolenie dla leśniczych i pracowników działu technicznego Nadleśnictwa Oława. Tematem był „Plan urządzenia lasu – planowanie, wykonanie i rozliczenie".

W szkoleniu wziął udział również naczelnik Henryk Litwin z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu.

Podczas sesji kameralnej Marek Matyjaszczyk, wicedyrektor Oddziału BULiGL w Brzegu, zreferował aspekty prawne planu urządzenia lasu wynikające z Ustawy o lasach oraz takie zagadnienia jak harmonogram prac, prace przygotowawcze, zawartość i sposób tworzenia wskazań gospodarczych.

Następnie Marek Drozd przedstawił regulacje użytkowania głównego, a także zagadnienia ochrony środowiska w planie urządzenia lasu.

Ostatnim punktem sesji kameralnej była prognoza rozwoju zasobów drzewnych w Nadleśnictwie Oława, którą przedstawił Janusz Bańkowski, dyrektor Oddziału BULiGL w Brzegu.

Podczas sesji terenowej Bogusław Kowalczyk i Marek Drozd zaprezentowali metody pomiarów miąższości drzewa i drzewostanu z wykorzystaniem powierzchni kołowej, relaskopu, powierzchni próbnej i TLS. W trakcie prezentacji wyników określania miąższości drzewostanu, z uwzględnieniem obowiązującej metodyki w Instrukcji urządzenia lasu, zwrócono uwagę na niesprecyzowaną dokładność na poziomie drzewostanu (wydzielenia leśnego) i konieczność zmian w tym zakresie.

Następnie przedstawiciele Nadleśnictwa Oława przedstawili realizację wskazówek gospodarczych wynikających z planu urządzenia lasu. Leśniczowie wskazywali na potrzebę posiadania kompletu dokumentacji w postaci wydrukowanych operatów dla leśnictw, wraz z kompletem map tematycznych zawierających nie tylko informacje o planowanych wskazaniach gospodarczych, ale również informacje o modyfikacjach wynikających z ochrony przyrody.

Podsumowania szkolenia dokonali dyrektor Janusz Bańkowski i nadleśniczy Tomasz Dziergas.

📄 Współpraca z Zespołem Szkół Budowlanych


BULiGL Oddział w Brzegu wykonało nieodpłatnie dla Zespołu Szkół Budowlanych w Brzegu Ekspertyzę dendrologiczną.

Planujemy wraz z Polskim Towarzystwem Leśnym posadzić na terenie szkoły nowe nasadzenia drzew i krzewów, czym chcemy uczcić 100 rocznicę uzyskania niepodległości przez Polskę.

📄 Przebudowa amfiteatru i parku


Przebudowa amfiteatru miejskiego wraz z rewaloryzacją Parku im. Bolesława Chrobrego w Brzegu

Oddział Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej został partnerem projektu, który zakłada przebudowę amfiteatru i rewaloryzację jednego z miejskich parków.  

Numer umowy: RPOP.10.02.00-16-0016/17-00 z dnia 27.11.2017

Projekt realizowany na terenie Gminy Brzeg.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020. Środki pochodzą z działania 10.2 Inwestycje wynikające z Lokalnych Planów Rewitalizacji.

Projekt swoim zakresem obejmuje przebudowę amfiteatru miejskiego oraz rewaloryzację Parku im. Bolesława Chrobrego w Brzegu.

Zakres robót w ramach przebudowy amfiteatru obejmuje:

 • remont widowni amfiteatru, w tym: odnowienie istniejącej konstrukcji betonowej siedzisk, wymianę siedzisk z plastikowych na wykonane z desek kompozytowych, obsianie trawą przejść między ławkami i przestrzeni pod nimi;
 • przebudowę budynku zaplecza z garderobami;
 • remont sceny, w tym podniesienie poziomu kręgu sceny do poziomu proscenium, zlikwidowanie orkiestronu;
 • przebudowę układu komunikacyjnego;
 • przebudowę oświetlenia terenu, w tym wymiana lamp i montaż szafek kablowych;
 • montaż elementów małej architektury;
 • remont ogrodzenia terenu;
 • uporządkowanie gospodarki wód opadowych;
 • wykonanie przyłączy
 • gospodarka drzewostanem i zagospodarowanie terenu zielenią.

Roboty w ramach rewaloryzacji Parku obejmą:

 • przebudowę ciągów komunikacyjnych oraz schodów terenowych umożliwiających komunikację na terenie parku;
 • montaż elementów małej architektury (ławki, kosze na śmieci, kosze na psie odchody, siłownia terenowa);
 • budowę pergoli terenowej o słupach czworobocznych w nawiązaniu do istniejącej;
 • budowę muru oporowego przy skarpie w rejonie ul. Armii Krajowej;
 • budowę oświetlenia parkowego;
 • budowę monitoringu wizyjnego;
 • prace remontowe: remont układu wodnego, mostku i przepustów, murków z piaskowca;
 • wykonanie odwodnienia części parku w rejonie ul. Armii Krajowej.

W wyniku realizacji inwestycji zrewitalizowany zostanie obszar 5,16 ha.

Celem głównym projektu jest poprawa jakości życia mieszkańców oraz stworzenie warunków do wzrostu zatrudnienia na obszarach miejskich. Cel główny projektu zostanie osiągnięty dzięki realizacji celów szczegółowych projektu. Do nich zaliczono m.in.: poprawę dostępu osób niepełnosprawnych do infrastruktury, dostosowanie amfiteatru do przepisów jakim podlega organizacja imprez masowych, warunków technicznych i przeciwpożarowych oraz poprawę wizerunku i atrakcyjności parku i amfiteatru.

Projekt realizowany jest w partnerstwie. Liderem jest Gmina Brzeg, a partnerami: Liga Ochrony Przyrody Zarząd Oddziału w Brzegu, Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej Oddział w Brzegu, Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Józefa Elsnera w Brzegu i Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu.

Wartość całkowita projektu założona we wniosku o dofinansowanie to ponad 8,45 mln zł, a przyznane dofinansowanie to niemal 5 mln zł.

Planowany termin zakończenia rzeczowej realizacji projektu to wrzesień 2018.

📄 Święto Uniwersytetu Przyrodniczego


Zaplanowane na 14 listopada 2017 r. święto współpracującego z BULiGL Uniwersytetu Przyrodniczego będzie okazją do wręczenia prof. Andrzejowi Grzywaczowi tytułu doktora honoris causa wrocławskiej uczelni.

W rozmowie z Głosem Uczelni były przewodniczący Konwentu UPWr opowiada o pasji naukowca, służbie, Wrocławiu i miłości do przyrody.

http://www.glos.upwr.edu.pl/aktualnosci/46948/doktorat_honoris_causa_dla_prof_grzywacza.html

📄 Wystawa malarstwa i fotografii leśników


Grzegorz Pietruńko i Marek Matyjaszczyk, dwaj leśnicy związani z brzeskim Oddziałem Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej otworzyli swoje wystawy w Muzeum Piastów Śląskich.

Obu artystów łączy zamiłowanie do przyrody, a efekty ich pracy można było podziwiać podczas wernisażu, który miał miejsce 3 listopada 2017 r.

Grzegorz Pietruńko jest nadleśniczym Nadleśnictwa Lądek-Zdrój, ale wcześniej przez niemal dekadę pracował w Oddziale BULiGL w Brzegu. Malarstwem pasjonuje się od najmłodszych lat, a las i myślistwo to najczęstszy motyw malowanych przez niego obrazów. - Z każdego pobytu w lesie - czy to w charakterze myśliwego, czy z pracy - w głowie pozostaje wiele wrażeń i w pewnym momencie te wrażenia znajdują ujście na płótnie - mówił Grzegorz Pietruńko. - Na tych obrazach jest dużo jesieni, bo ta kolekcja powstała w ostatnich latach w Lądku-Zdroju, a góry charakteryzują się niesamowitą paletą jesiennych barw.

Marek Matyjaszczyk jest zastępcą dyrektora brzeskiego Oddziału Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, a jego pasją jest fotografia. Wystawa „Bajkał - bogowie i duchy" jest efektem dwóch podróży na Syberię, gdzie zafascynowała go nieograniczona niczym przestrzeń, dzika przyroda i niezwykle gościnni ludzie. - Bajkał zachwyca zawsze - pisze w katalogu wystawy autor. - Nie tylko urodą, ale również darami w postaci ryb - osławionego omula wędzonego na zimno za 150 rubli, ale również wodą, której zawsze jest pod dostatkiem. Obok stołów-ołtarzy, gajów, gdzie byli chowani szamani, świętych źródeł istnieją dacany i serge-koniowiązy. Drzewa rosnące w świętych miejscach, obwieszone szarfami, buddyjskimi flagami i modlitewnymi wstążkami.

Wystawy zorganizowało Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej Oddział w Brzegu wraz z Muzeum Piastów Śląskich, a patronatem objął je starosta powiatu brzeskiego Maciej Stefański.

📄 Jubileusz Polskiego Towarzystwa Gleboznawczego


Polskie Towarzystwo Gleboznawcze obchodzi w tym roku swoje 80-lecie. Z tej okazji w kampusie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego 20 września odbyła się sesja jubileuszowa z okazji 80-lecia PTG oraz Nadzwyczajny Zjazd Delegatów.

Uczestnikiem zjazdu był Marian Marzec, wieloletni kierownik pracowni gleboznawczej w Oddziale Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Brzegu, członek PTG i Komisji Genezy, Klasyfikacji i Kartografii Gleb oraz delegat na 29 Kongres PTG.

W kolejnym dniu zjazdu, 21 września w ramach Krajowej Platformy Glebowej została zorganizowana konferencja naukowa „Krajowe bazy danych o glebach - stan, wykorzystanie, potrzeby". Podczas konferencji, na zaproszenie organizatorów, Marian Marzec wspólnie z Przemysławem Musiałem z Zarządu BULiGL zaprezentowali System Wspomagania Prac Siedliskowych (SWPS) wraz z Operatorem Siedliskowym dla Nadleśnictwa Jawor.

W kolejnych dniach (22-23 września) odbyły się też warsztaty terenowe Komisji Genezy, Klasyfikacji i Kartografii Gleb PTG - gleby wytworzone z glin lodowcowych zlodowacenia warty - Wysoczyzna Skierniewicka i Wysoczyzna Łódzka.

Galeria zdjęć z warsztatów pod adresem:

📄 Studia Podyplomowe "Urządzanie Lasu"


Blisko 40 pracowników Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej z całej Polski rozpoczęło studia na nowym kierunku. Inicjatorem jego powstania był Oddział BULiGL w Brzegu, który odpowiadał za organizację i przygotowanie działania studium.

Studium Podyplomowe „Urządzanie Lasu" powstało na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu i jest realizowane przez Katedrę Urządzania Lasu pod kierunkiem profesora nadzwyczajnego dr. hab. Romana Jaszczaka.

Pierwsi studenci nowego kierunku swój inauguracyjny zjazd mieli w dniach 18-21 października w Leśnym Ośrodku Szkoleniowym w Puszczykowie pod Poznaniem, gdzie będą prowadzone wszystkie zajęcia, a naukę zakończą we wrześniu 2018 roku.

Wykłady prowadzą starannie dobrani pracownicy naukowi wszystkich leśnych ośrodków naukowych, a w planie zajęć są takie zagadnienia jak urządzanie lasów górskich, modele wzrostu drzew leśnych i drzewostanów, turystyczne i rekreacyjne zagospodarowanie lasu czy ekonomiczne podstawy urządzania lasu.

📄 Nagroda na Międzynarodowych Targach Leśnych


Nasz produkt "Koncepcja Zagospodarowania Turystycznego Dla Nadleśnictwa" zdobył Sowę z Rogowa - nagrodę przyznawaną na Międzynarodowych Targach Leśnych w Rogowie koło Łodzi.

Statuetkę oraz specjalny certyfikat w imieniu Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Brzegu odebrał 6 września 2017 r. Radosław Sroga, Kierownik Pracowni Inżynierii Leśnej.

Koncepcja Zagospodarowania Turystycznego Nadleśnictwa stanowi kompletny opis aktualnego stanu walorów turystycznych, analizę możliwości ukierunkowania ruchu turystycznego, wskazanie potencjalnie najkorzystniejszych inwestycji, a także źródeł finansowania i możliwości współpracy z innymi podmiotami.

Jest odpowiedzią na konieczność spełniania przez lasy funkcji społecznych nie zakłócając jednocześnie gospodarki leśnej, z uwzględnieniem prawnych form ochrony przyrody.

Wykonane analizy wskazują zarówno globalne dla Nadleśnictwa, jak i szczegółowe sposoby ukierunkowania ruchu turystycznego i pozwalają na konsekwentne, jednak nie gwałtowne wygaszanie turystyki w miejscach newralgicznych z punktu widzenia ochrony lasu oraz gospodarki leśnej.

Każdy z etapów opracowania Koncepcji przebiega na drodze wielostronnych konsultacji ze Zleceniodawcą – Nadleśnictwem, a także samorządami, RDOŚ, władzami parków krajobrazowych, organizacjami pozarządowymi, towarzystwami turystycznymi i lokalnymi działaczami społecznymi. Opracowanie pozwala na wskazanie wspólnych interesów różnych stron oraz wypracowanie realistycznych, spójnych i konsekwentnych działań i inwestycji.

Nadleśnictwo otrzymuje w rezultacie cały pakiet produktów, na który składają się:

- Koncepcja zagospodarowania turystycznego Nadleśnictwa;
- Mapa stref atrakcyjności turystycznej Nadleśnictwa;
- Mapa stref zagospodarowania rekreacyjnego Nadleśnictwa;
- Propozycja powstania unikalnego produktu turystycznego.

BDL    Serwisy mapowe

WISL

Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej
Sękocin Stary
ul. Leśników 21
05-090 Raszyn
sekretariat@zarzad.buligl.pl
Telefon: 22-825-34-23
Faks: 22-825-83-99

Przedsiębiorstwo Państwowe
Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej
NIP: 525-000-78-85
REGON: 000121583
KRS: 0000012221

Bank Pekao SA
05 1240 1053 1111 0010 5177 5936

Copyright © BULiGL 2009 - 2020 | Zaloguj

📄 Rekrutacja nowych pracowników


Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej Oddział w Brzegu poszukuje pracowników na stanowisko Asystenta Taksatora. Szczegóły w załączniku. Zapraszamy


Załącznik:

Rekrutacja2021